![](https://im-xanthis.gr/wp-content/uploads/2014/05/10386993_1414132155540030_6751265544224192506_o.jpg)
Μέ τήν εὐκαιρία τῆς ἐπετείου τῆς Ἁλώσεως τῆς Κωνσταντινουπόλεως (29ης Μαΐου 1453), ἡ Ἱερά Μητρόπολις Ξάνθης καί Περιθεωρίου πραγματοποίησε ἐκδήλωση, τήν Πέμπτη 29η Μαΐου καί ὥρα 18:30, στό Πνευματικό Κέντρο τοῦ Ἱεροῦ Καθεδρικοῦ Ναοῦ τῆς Τοῦ Θεοῦ Σοφίας, εἰς μνήμην τοῦ Αὐτοκράτορος Κωνσταντίνου Παλαιολόγου καί τῶν ὑπερασπι-στῶν τῆς Βασιλευούσης.
Οἱ μαθητές τοῦ Ἐκκλησιαστικοῦ Γυμνασίου-Λυκείου Ξάνθης μᾶς παρουσίασαν τήν ἐκδήλωση μέ τίτλο «Μνήμες Ἀλώσεως, Ἰστορική καί Πολιτιστική Ἀναδρομή», μέ τήν χρήση πολυμέσων, ἐνῶ ἡ χορωδία θά ἀπέδωσε δημοτικά τραγούδια γιά τήν ἅλωση.
ΕΚ ΤΗΣ ΙΕΡΑΣ ΜΗΤΡΟΠΟΛΕΩΣ
΄΄ΜΝΗΜΕΣ ΑΛΩΣΕΩΣ, ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΗ ΑΝΑΔΡΟΜΗ ΄΄ . ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΤΗΣ ΙΕΡΑΣ ΜΗΤΡΟΠΟΛΕΩΣ ΞΑΝΘΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΕΤΕΙΟ ΤΗΣ ΑΛΩΣΕΩΣ.