![](https://im-xanthis.gr/wp-content/uploads/2017/01/16265236_1368946523149498_8348367236819860517_n.jpg)
Μέ τήν εὐκαιρία τῆς ἑορτῆς καί μνήμης τῶν Ἁγίων Τριῶν Ἱεραρχῶν, προστατῶν τῆς Ἑλληνικῆς Παιδείας, ἡ Ἱερά Μητρόπολις Ξάνθης διοργάνωσε ἐκδήλωση τήν 30η Ἰανουαρίου 2017, ἡμέρα Δευτέρα καί ὥρα 19:00, εἰς τό Πνευματικο Κέντρο τοῦ Ἱεροῦ Καθεδρικοῦ Ναοῦ τῆς Τοῦ Θεοῦ Σοφίας , με ομιλητή τον Ἐλλογιμώτατο Καθηγητή τοῦ Δημοκριτείου Πανεπιστημίου Θράκης κ. Γεώργιο Τσιγάρα με θέμα
«Οἱ Τρεῖς Ἱεράρχες καί ἡ ἀρχαία ἑλληνική καλλιτεχνική παράδοση».
Κατά την διάρκεια της Εκδήλωσης οι μαθητές του Εκκλησιαστικού Λυκείου Ξάνθης , έψαλλαν Ύμνους της Εορτής των Τριών Ιεραρχών,με Χοράρχη τον Καθηγητή Βυζαντινής Μουσικής κ. Ιωάννη Κατσούλη.
ΕΚ ΤΗΣ ΙΕΡΑΣ ΜΗΤΡΟΠΟΛΕΩΣ
ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΤΗΣ ΙΕΡΑΣ ΜΗΤΡΟΠΟΛΕΩΣ ΞΑΝΘΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΟΡΤΗ ΤΩΝ ΤΡΙΩΝ ΙΕΡΑΡΧΩΝ