![](https://im-xanthis.gr/wp-content/uploads/2018/04/31577841_2012287912132641_7123007770684555264_n.jpg)
Το Σάββατο 28η Απριλίου 2018 , ομάδα μαθητών από το Σχολείο Liceul pedagogic Karol 1 , της πόλεως Campulung muscel της περιοχής των Καρπαθίων της Ρουμανίας , ντυμένοι με Παραδοσιακές Φορεσιές της Χώρας τους , επισκέφτηκαν την Ιερά Μονή της Παναγίας της Αρχαγγελιωτίσσης , όπου τους υποδέχθηκε ο Σεβασμιώτατος Ποιμενάρχης μας Μητροπολίτης Ξάνθης και Περιθεωρίου κ. Παντελεήμων , μιλώντας Τους για το Ιστορικό της Ιεράς Μονής.
Οι Μαθητές προσκύνησαν το Καθολικό της Μονής , ξεναγήθηκαν στο Μουσείο και τραγούδησαν τοπικά τραγούδια της περιοχής τους .
ΕΚ ΤΗΣ ΙΕΡΑΣ ΜΗΤΡΟΠΟΛΕΩΣ
ΜΑΘΗΤΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΡΟΥΜΑΝΙΑ ΕΠΙΣΚΕΦΤΗΚΑΝ ΤΗΝ ΙΕΡΑ ΜΟΝΗ ΠΑΝΑΓΙΑΣ ΑΡΧΑΓΓΕΛΙΩΤΙΣΣΗΣ.