![](https://im-xanthis.gr/wp-content/uploads/2018/06/34722846_1880204845356994_2092373161688432640_n.jpg)
Τήν Πέμπτη 7η Ιουνίου 2018 καί ὥρα 19:30 στόν Ἱερό Ναό Τιμίου Προδρόμου Ἐρασμίου, ο Σεβασμιώτατος Ποιμενάρχης μας Μητροπολίτης Ξάνθης κ. Παντελεήμων με την συμμετοχή πλειάδος Κληρικών , του Δημάρχου Τοπείρου κ. Θωμά Μίχογλου και πλήθος κόσμου , τέλεσε την Ἀκολουθία τοῦ Ἁγιασμοῦ , όπου αναγνώσθηκαν οἱ Εὐχές τῆς Ἐκκλησίας μας γιά τήν ἀνομβρία δεόμενοι ὅπως Κύριος ὁ Δημιουργός τῆς φύσεως ἀποστείλει τῇ γῇ ὄμβρους εἰρηνικούς, πρός καρποφορίαν καί ἀμοιβήν τοῦ μόχθου τῶν γεωργῶν.
ΕΚ ΤΗΣ ΙΕΡΑΣ ΜΗΤΡΟΠΟΛΕΩΣ
Ο ΣΕΒΑΣΜΙΩΤΑΤΟΣ ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΗΣ ΞΑΝΘΗΣ κ.ΠΑΝΤΕΛΕΗΜΩΝ ΤΕΛΕΣΕ ΑΓΙΑΣΜΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΟΜΒΡΙΑ ΣΤΟ ΕΡΑΣΜΙΟ.