![](https://im-xanthis.gr/wp-content/uploads/2018/09/viber-image5-6-1180x520.jpg)
Την Κυριακή 23η Σεπτεμβρίου 2018 , ο Σεβασμιώτατος Ποιμενάρχης μας , Μητροπολίτης Ξάνθης και Περιθεωρίου κ. Παντελεήμων , μετέβη εις την Ορεινή Περιοχή του Νομού Ξάνθης , στον Οικισμό του Άνω Καρυοφύτου , όπου εις τον Ιερό Ναό Του Αγίου Δημητρίου , τέλεσε το Μυστήριο της Θείας Ευχαριστίας και στην συνέχεια στο Μνημείο των Πεσόντων , Επιμνημόσυνη Δέηση για τους Σφαγιασθέντες από τους Βουλγάρους , παρουσία των Πολιτικών και Στρατιωτικών Αρχόντων του Νομού Ξάνθης .
ΕΚ ΤΗΣ ΙΕΡΑΣ ΜΗΤΡΟΠΟΛΕΩΣ
ΕΠΙΜΝΗΜΟΣΥΝΗ ΔΕΗΣΗ ΣΤΟ ΑΝΩ ΚΑΡΥΟΦΥΤΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΣΦΑΓΙΑΣΘΕΝΤΕΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΒΟΥΛΓΑΡΟΥΣ.