![](https://im-xanthis.gr/wp-content/uploads/2018/10/im-xanthis-ΔΗΜΟΤΙΚΟ-ΣΧΟΛΕΙΟ-ΦΩΣ-ΕΘΝΩΝ-1-1180x520.jpg)
Την Πέμπτη 18η Οκτωβρίου 2018, Πέμπτη ημέρα της Περιοδείας στην μακρινή Κανάγκα , ο Σεβασμιώτατος Ποιμενάρχης μας , Μητροπολίτης Ξάνθης και Περιθεωρίου κ. Παντελεήμων και η συνοδεία Του , λίγες ώρες πρίν την αναχώρησή Του για την Κινσάσα , επισκέφτηκε το Δημοτικό Σχολείο <<Φώς Εθνών>> στο οποίο τον υποδέχτηκαν με χαρά και ενθουσιασμό εξακόσιοι πένηντα μαθητές που φοιτούν στο Σχολείο.
Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης κ. Παντελεήμων , απηύθηνε ομίλια στους Μαθητές και Διδασκάλους του Σχολείου, ευχόμενος ο Θεός να ευλογεί την ζωή Τους με υγεία πολλή και πρόοδο.
ΕΚ ΤΗΣ ΙΕΡΑΣ ΜΗΤΡΟΠΟΛΕΩΣ
Ο ΣΕΒΑΣΜΙΩΤΑΤΟΣ ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΗΣ ΞΑΝΘΗΣ κ. ΠΑΝΤΕΛΕΗΜΩΝ ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ “ΦΩΣ ΕΘΝΩΝ” ΣΤΗΝ ΚΑΝΑΓΚΑ.