![](https://im-xanthis.gr/wp-content/uploads/2016/01/12419288_1024450764284744_3778259969162415541_o.jpg)
Την Ημέρα της Πρωτοχρονιάς στις 12:30 το μεσημέρι , ο Σεβασμιώτατος Ποιμενάρχης μας κ.κ Παντελεήμων , όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος , βρέθηκε στη συντροφιά των ηλικιωμένων του Ιδρύματος του Γηροκομείου Ξάνθης ο Μέγας Βασίλειος , όπου ευλόγησε την Βασιλόπιτα , παρουσία των Στρατιωτικών και Πολιτικών Αρχόντων του Νομού. Κατά την τελετή της κοπής της Βασιλόπιτας , ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ξάνθης κ.κ Παντελεήμων , ευχήθηκε σε όλους , καλή και ευλογημένη η νέα χρονιά από τον Κύριο , γεμάτη υγεία και κουράγιο στην ζωή του καθενός.
Στα σημαντικά σημεία της φετινής εορτής ήταν η ανακήρυξη του Δ’ Σώματος Στρατού σε ευεργέτη του ιδρύματος. Επίσης για πρώτη φορά ο Άγιος Βασίλειος παρουσιάστηκε και μοίρασε δώρα στους παππούδες και στις γιαγιάδες του Ιδρύματος . Δώρα που τα προσέφεραν συμβολικά και με αγάπη από κοινού οι τρεις κυβερνητικοί βουλευτές της Ξάνθης.
ΕΚ ΤΗΣ ΙΕΡΑΣ ΜΗΤΡΟΠΟΛΕΩΣ
Ο ΣΕΒΑΣΜΙΩΤΑΤΟΣ ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΗΣ ΞΑΝΘΗΣ ΕΥΛΟΓΗΣΕ ΤΗΝ ΒΑΣΙΛΟΠΙΤΑ ΤΩΝ ΗΛΙΚΙΩΜΕΝΩΝ ΤΟΥ ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟΥ.