![](https://im-xanthis.gr/wp-content/uploads/2018/05/31729384_240859376476682_7692716555225792512_n.jpg)
Την 2α Μαΐου η Αγία μας Εκκλησία τιμά την εορτή της ανακομοιδής των ιερών λειψάνων του εν Αγίοις Πατρός ημών Αθανασίου του Μεγάλου.
Την Εσπέραν της 1ης Μαΐου 2018 παραμονή της Εορτής , εψάλλει στις 19:00 Μέγας Αρχιερατικός Εσπερινός στο Ιερόν Παρεκκλήσιον του Πανηγυρίζοντος Ιερού Ναού Αγίου Αθανασίου του Οικισμού Συδινής , χοροστατούντος του Σεβασμιωτάτου Ποιμενάρχου μας , Μητροπολίτου Ξάνθης και Περιθωρίου κ. Παντελεήμονος , την συμμετοχή του Ιερού Κλήρου και πλήθους κόσμου .
Την Κυριώνυμο ημέρα της Εορτής , Τετάρτη 2α Μαΐου 2018 , εψάλλει ο Όρθρος της Εορτής και τελέστηκε Αρχιερατική Θεία Λειτουργία , ιερουργουντος του Σεβασμιωτάτου Ποιμενάρχου μας κ. Παντελεήμονος.
ΕΚ ΤΗΣ ΙΕΡΑΣ ΜΗΤΡΟΠΟΛΕΩΣ
ΕΣΠΕΡΙΝΟΣ ΤΗΣ ΕΟΡΤΗΣ ΤΗΣ ΑΝΑΚΟΜΟΙΔΗΣ ΤΩΝ ΙΕΡΩΝ ΛΕΙΨΑΝΩΝ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΤΟΥ ΜΕΓΑΛΟΥ ΣΤΟΝ ΟΙΚΙΣΜΟ ΤΗΣ ΣΥΔΙΝΗΣ.